Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Львівська антологія. Том I. Від давніх часів до початку ХХ ст. 📚 - Українською

Читати книгу - "Львівська антологія. Том I. Від давніх часів до початку ХХ ст."

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Львівська антологія. Том I. Від давніх часів до початку ХХ ст." автора Антологія. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 48 49 50 ... 181
Перейти на сторінку:
котором-то замку мешкав един пан злий а не милостивий, жовнір, лях, которий завше хулив нашу віру християнськую і насмівався з християн православних. І призвав до себе подорожніх та став їх питати:

– Що есте за люде? Де ідете? Чого і по що?

А вони рекли йому:

– Ідемо, пане, до святого Антонія сповідатися.

А він ся почав сміяти з них і лаяти їх і святого Антонія.

А коли прийшла ніч, то він увидів уві сні пекельнії муки, до котрих-то мук чорнії муринове волокли його і хотіли його там уверечи.

Тут прийшов святий Антоній і рек йому:

– Єсли би-сь ся сповідав і християнської віри не хулив, я би тебе оборонив од тих муринів.

І він обіцяв тото вчинити. Тоді святий Антоній осінив муринів хрестом святим, а вони щезли, яко дим. Жовнір ся пробудив од сна і у страху був; а, діждавши світа, осідлав коня, і, не повіда-ючи нікому нич, поїхав до святого Антонія. А так поїхав, же не знали ані пані його, ані жадний челядник його. І прийшовши до святого Антонія, почав ся сповідати по правді з усіх гріхів своїх. І тото повів, як видів муки пекельнії, і як його муринове волокли там, і як його святий Антоній вирятував од тих муринів страшних.

Почувши то, святий Антоній почудувався і прославив Господа Бога, що провадить грішних на покаяніє, і поучив жовніра страху Божого.

Тоді став його жовнір молити, аби йому дав покуту якую. А святий Антоній рече йому:

– Єст, пане, у твоїм місті єдина церков залишена, которая стоїть біля воріт перед містом. А ти переночуй в ній сю ніч. І таку ті даю покуту за все.

А оний пан обіцяв то так учинити: переночувати у тій пустій церкві. І, поклонившися святому Антонію, узявши благосло-веніє, поїхав додому.

А вже ся було примеркло. І приїхав до тої церкви пустої. Ніхто його не видів. Прив'язав коня коло дверей. А сам, увійшовши у церкву, затворившися, прикляк на коліна і проти царських воріт став ся Богу молити со слізьми за гріхи своя.

А коли було опівночі, позавидів диявол, іж то його чоловік удався на покуту. І, хотячи його звідти вигнати й з дороги доброї збити, учинився хлопцем панським і, прийшовши к ньому, став говорити:

– О пане, добродію мій! Що ту чиниш? А то ми і пані твоя цілий день тебе шукали і не могли-сьмо тя знайти. Устань, твоя милість, іди до замку. А коня твойого вовки із'їли.

Відрік йому жовнір:

– Скурвий сине! Перестань, хлопче, не волай, би тя забито. Нехай кінь гине, а в мене еще суть коні. А ти собі іди там преч од мене до дябла. А я відсіль не піду, бо мі то дано за покуту.

І перехрестився хрестом. А диявол пропав од нього. А жовнір молився Богу прилежно.

Мислив диявол, що би чинити? Прийшов со іншими дияволами вомісто кметів (в образі слуг). Прийшовши к ньому, стали говорити:

– О пане наш, що тут чиниш? А то ся місто імило і горить моцно (в місті зчинилась пожежа), і близько замку юж, і на замок огень мече. Може і церков тота ся імити.

А він їм рек:

– Ідіте, хлопи, гоніте людей, і гасіте місто, і замку стережіте, як вам голови милі. А я відсіль тепер не пойду, бо то мі дано за покуту.

І перехрестився. А біси пропали.

Став диявол мислити, що би з ним чинити. І, учинившися єдним полозом великим, виліз з єдного кута церковного і пустив зо рта свойого огень. І прийшовши близь против нього, почне на нього огнем сапати, страшно сичати, свистати, хотячи його вигнати вон з церкви.

А жовнір і на того нич не гадав. І стане говорити:

– Вижу я, дияволе, же ти диявол. А і ти відсіль не вистрашиш мя, бо то мі дано за покуту.

І верг на нього хрест, а диявол пропав од нього. А він ся моцно молить Богу.

По тім дияволи учинили огень около церкви, чисто запалили церков, а самі почали кричати, рекучи:

– Пане, пане! Що ти ся стало? Ото юж церков горить! Утікай борзо, бо згориш, бо сам себе погубиш.

А він одповідав:

– Дайте мі спокій, хлопи, би вас забито. Я відсіль не піду, хочай і згорю на Божій дорозі, бо то мі дано за покуту. А ви чим борше гасіте!

І перехрестився. А дияволи пропали і умовкли. І стало тихо.

Мислив диявол, що би еще учинити. Учинившися попом, почав звонити, а по тім увійшов у церков, запалив свічі, став співати, читати; а по тім, приступивши до жовніра, рече:

– А ти, ляше, чого ти ту стоїш? Бо ти ся із віри нашої християнської наругаєш! Іди собі преч з церкви до свойого костьола!

А жовнір рече:

– Єсли би ти був піп правдивий, то ти би мя не проганяв з церкви од молитов, але еще би мя благословив і покріпив. А з того вім, іж ти єст чорт, не піп. А я відсіль до самого світа не піду, бо то мі дано за покуту.

І перехрестився хрестом сам, а по тім верг хрест на того попа і рек:

– Во ім'я отця, і сина, і святаго духа! А ти, попе, ірци: «Амінь, а дияволові нехай буде у зуби гарячий камінь».

Скоро то рек, а диявол пропав, і свічі загасли. А жовнір похвалив Бога і познав, іж то все диявольськоє прохирство. Укріпився Богом святим моцно.

Єще ся диявол учинив єдним гайдуком і, прийшовши, свічею стане перед ним і почне йому говорити:

– О пане наш! Що ті ся стало, що ту чиниш у тій пустій церкві? А тото не знаєш, іж то твоя пані сестра умерла? Іди ти борзо до дому!

А він його пофукав і залаяв, рекучи:

– Злий чоловіче! Іди собі до диявола! Єсли моя пані сестра умерла, вольно то Пану Богу. Я її не оживлю. Я відсіль до світа не піду, бо мі то дано за покуту.

І перехрестив його хрестом. А диявол щез.

Був теж диявол у великім клопоті по нім і не промислив, що єще на нього за спокуси вистроїти мав. Учинився панею його і узяв на руки цеглу вмісто дитяти і, прийшовши, свічею став перед нього. Почне з плачем говорити, рекучи:

– Боже тя побий, злий чоловіче! Що ті ся стало? Подобно ти ошалів. Чого ту ночуєш і що

1 ... 48 49 50 ... 181
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Львівська антологія. Том I. Від давніх часів до початку ХХ ст.», після закриття браузера.

Подібні книжки до книжки «Львівська антологія. Том I. Від давніх часів до початку ХХ ст.» жанру - 💙 Сучасна проза:


Коментарі та відгуки (0) до книги "Львівська антологія. Том I. Від давніх часів до початку ХХ ст."